info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

Aile Hukuku

lewis hukuk faaliyet alanları ve hizmetler için en iyi kanada hukuk bürosu, aile hukuku alında da hizmet vermektedir

Aile Hukuku Nedir?

Aile Hukuku toplumun temel taşı olan ailenin ilişkilerini düzenleyen medeni hukukun alt dalıdır. Aile hukuku; evlilik hukuku, hısımlık ve vesayet olmak üzere 3 ana başlığı kapsar. Aile hukukunun ilgilendiği konular, nişanlanma, evlenmenin koşulları ve hükümleri, boşanmanın koşulları, mal paylaşımı, soybağı, evlat edinme, velayet, nafaka, kadın ve çocuk hakları, vesayet, yardım nafakası gibi alanlardır.

Aile bireyleri arasında çıkan hukuki uyuşmazlıklar, boşanma nedeni ile aile bütünlüğünün bozulması sonucu ortaya çıkan anlaşmazlıklar, aileyi ilgilendiren tüm kısımlar aile hukuku ile düzenlenir. Aile hukuku ile aileyi ilgilendiren hususlarda hakların korunması ve anlaşmazlığın çözülmesi esastır. Aile birliği içinde anlaşmazlık çıkması durumunda çözüm aile hukukunun düzeni içinde sonuca bağlanır.

Aile hukuku ile ilgili davalar Aile Mahkemesinde görülür.

Aile Hukuku Neyi Düzenler?

Aile hukuku aile birimine ait eşlerin birbirleri ve çocukları ile ilişkilerinin düzenlenmesine ait hususları barındırır. Aile hukuku davaları kapsamında incelenen konulardan bazıları şu şekildedir:

Nişanlanma: Kişilerin birbiri ile evlenmek istediklerini beyan ettikleri tören kanunun aradığı şartı taşır.

Evlilik: Aile hukukunun önemli bir bölümünü oluşturan evlilik, kişilerin resmi makamlar önünde bu yöndeki isteklerini beyan etmesidir.

Boşanma: Evlilik birliğinin sona ermesi için başvurulan yolu kapsayan boşanma hukuku aile hukukunun önemli bir konusudur. Boşanma davaları sonucu eşlerin durumları değişir.

Evlat Edinme: Çocuğu olmayan kişilerin gerekli şartları taşıyorsa başka bir çocuğu nüfusuna alması ve bu konudaki resmi işlemleri kapsar.

Velayet: Reşit olmayan çocukların temsil edilmesidir. Genelde anne-babaya ait olan velayet evlilik birliği sonlandığında mahkeme kararı ile değişebilir.

Boşanma davası, nafaka ve tazminat, kadına şiddet, velayet ve babalık davaları, evlat edinme, çocuk istismarı, çocuk hakları, evlilik iptal davaları görülür. Aile hukukuna ilişkin davalar için  uzman avukatlardan bu alanda hukuk desteği alınmalıdır.

Aile Hukuku Neden Önemlidir?

Aile birliğinin güvenli ve huzurlu şekilde sağlanması toplumu daha düzenli bir hale getirir. Aile hukuku toplumun en küçük birimi olan aile içindeki problemleri çözmesi nedeni ile önemlidir. Aile birliği içinde çıkan problemleri iki tarafı da koruyan önemli bir hukuk dalıdır.

Sadece evlilik içinde değil evlilik öncesi, evliliğin bitimi, evlilik dışı çocuklar gibi konuları da çözmektedir. Aile bütünlüğü içinde yaşayan bireylerin güven içinde yaşaması, haklarını koruması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için önem taşıyan bir alandır. Toplum için huzurlu bir ortam ve güvenlik sağlar.

Aile birliği içindeki problemler ve aile hukuku davaları hakkında sorularınız için lewishukuk.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanada göçmenlik hukuk işlemleri alanında profesyonel hizmet almak için https://lewishukuk.com/ sitesi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Lewis Hukuk ile iletişime geçin

istanbul-barosu-logo-lewis-hukuk
law-society-logo-lewis-hukuk
Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.