info@lewishukuk.com
Hürriyet Mh. Vatan Cad. No: 2, Ortadoğu İş Merkezi, Daire: 9-B, Kâğıthane/İstanbul

Takip Edin:

- Göçmenlik -Kanada 2021-2023 Yıllarında 1,2 Milyon Göçmen Kabul Edecek

26 Kasım 20200

Kanada Hükümeti 2021-2023 Yılları Kanada Göçmenlik Programını Açıkladı

Kanada, özellikle yaşam kalitesinin ve refah seviyesinin yüksek oluşu nedeni ile farklı ülkelerden insanların göçmen olarak yaşamak istedikleri yerlerin başında gelen bir ülkedir. Kanada’nın nüfusunun büyük bir bölümünü dışarıdan gelen göçmenler oluşturur. Kanada her yıl belli oranda göçmen kabul etme hususunu devlet politikası haline getirmiştir.

Kanadaya göçmenlik konusunda baş vurulabilecek bir çok farklı yöntem söz konusudur. Bu yöntemlerden bir kaçı eğitim başvurusu, sertifika programları, çalışma izni ve göçmenlik olarak sıralanabilir.

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı 30 Ekim 2020 tarihinde Kanada’nın 2021-2023 Göçmenlik Planını açıkladı. Yeni açıklanan plana göre; 2021’de 401 bin, 2022’de 411 bin, 2023’te 421 bin olmak üzere önümüzdeki üç yılda toplamda 1,2 milyondan fazla göçmene daimi oturum verilmesi amaçlanmaktadır. Bu göçmen planıyla önümüzdeki üç yıl boyunca Kanada tarihinde en yüksek sayıda göçmen ülkeye kabul edecek.

Kanada göçmenlik konusunda en iyi destek alabileceğiniz hukuk danışmanlık bürosu Lewis Hukuk’a https://lewishukuk.com/ sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ekonomik ve ailevi göçmenlik kategorilerini içeren söz konusu göçmen planı; mültecileri ve koruma sağlanan kişileri ve insancıl ikamet kategorilerini de kapsamına dahil etmektedir. Express Entry sisteminin de dahil olduğu Ekonomik Göçmenlik kategorisi yeni planda tüm göçmen alımının yaklaşık %60’ını oluşturmaktadır.

Kanada 2021-2023 Yıllarında 1,2 Milyon Göçmen Kabul Edecek, kanada göçmenlik, lewis hukuk, kanada göçmenlik, göçmenlik danışmanlık

 

Bu rakamlar geçmiş yıllara göre her yıl yaklaşık 50 bin daha fazla göçmen ve mülteci kabul edileceğini göstermektedir. Bu sayılar Kanada nüfusunun yaklaşık %1’ini oluşturuyor. COVID-19 pandemisi sebebiyle geçen sene hedeflenen sayıya ulaşılamamasını telafi etmek adına Kanada Hükümeti, tarihindeki en kapsamlı Kanada göçmenlik planı ile 2021-2023 yılları arasında 1 milyon 200 binden fazla göçmen almayı hedeflemektedir.

Kanada Göçmenlik Planı Hakkında Önemli Noktalar

– 2020 yılı Kanada göçmenlik planına ilişkin oluşan göçmen açığını telafi etmek adına 3 yıl içerisinde göçmen kabul sayısını arttırma,

– Kabullerin yaklaşık %60’ını oluşturan Ekonomik Göçmenlik yolu ile ekonomik büyümeye odaklanma,

– Ülke çapında çeşitli işgücü ve demografik ihtiyaçları değerlendirmek adına yenilikçi ve toplum odaklı yaklaşımlara odaklanma,

– İşletmeleri desteklemek ve COVID-19’un süreç üzerindeki etkilerini azaltmak için Kanada göçmenlik sistemi kapsamında kapasite geliştirme ve dijital dönüşüme yönelik yenilenmiş bir taahhüt,

Kanada’ya göç konusunda en doğru ve güncel bilgileri alabileceğiniz https://lewishukuk.com/ adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

– Quebec dışındaki Fransızca konuşan toplulukların büyümesini teşvik etmek adına Express Entry kapsamında Fransızca konuşan adaylara ek puan verilmesi,

– Nitelikli mültecilerin mevcut ekonomik göç etme yolları aracılığıyla daimi oturum başvurusunda bulunmalarına yardımcı yenilikçi bir yaklaşım olan Ekonomik Hareketlilik Yolları Projesi (Economic Mobility Pathways Project) ile önümüzdeki 2 yıl içerisinde 500’e kadar mülteciyi kabul etme taahhüdü,

– 13 Mart ve 14 Ağustos 2020 tarihleri arasında salgının ön saflarında çalışan ve sağlık kurumlarında hastalara doğrudan bakım sağlayan ve şartları sağlayan mülteciler için daimi oturuma giden bir yol.

Bu kapsamda nitelikli iş gücünün ülkeye göç etmesi ve yatırım göçmenliği yoluyla Kanada’ya yapılacak yatırımların da artacağı beklenmektedir. Express Entry başvurusu nitelikli iş gücünün ülkeye girişinde ana kategori olmaya devam edecektir. Kanada Hükümeti ülkeye gelip yatırım yapmak ve istihdam yaratmak isteyen yatırımcılar için Eyalet ve Federal Düzeydeki göçmenlik kategorileri ile cazip bir merkez olmaya devam edecektir.

Kanada hükümeti tarafından 2023 yılı sonuna kadar göçmen alımına devam edileceğinin açıklanması üzerine, Kanada göçmenlik şartları başta olmak üzere Kanada’ya nasıl göç edilir? Kanada göçmenlik başvuru şartları nelerdir? gibi konular tekrardan gündeme geldi. Bu ve benzeri konularda daha ayrıntılı bilgi edinmek ve bütün süreçlerde uzman desteği almak için lütfen Lewis Hukuk ile irtibata geçiniz.

Kanada göçmenlik planı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen https://lewishukuk.com/ sayfasından iletişime geçiniz.

 


Kaynak: Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı Resmi Internet Sitesi, 30 Ekim 2020. https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/news/2020/10/government-of-canada-announces-plan-to-support-economic-recovery-through-immigration.html

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
Hürriyet Mh. Vatan Cad. No: 2, Ortadoğu İş Merkezi, Daire: 9-B, Kâğıthane/İstanbul
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.