info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

Kanada Çalışma İzni ve Çalışan Transferi

Kanada Çalışma İzni

Kanada Çalışma İzni Nedir?

Kanada çalışma izni, Kanada’da çalışabilmek ve oturum imkânı elde edebilmek için şartlara uyum sağlayan meslek gruplarının Kanada Hükümetince verilmiş süre ile sınırı tuttuğu çalışma iznidir.

Kanada’da çalışan açığı olan meslek alanlarında Kanada çalışma izni alınarak istihdama ortak olunabilir. Bu kapsamda yüksek eğitim alanlar, popüler meslekler tercih edilenler sırasındadır. Araştırma görevlisi, çeşitli endüstri çalışanları, bilgisayar teknolojileri gibi mesleklerin yanında ağır sanayi aletleri kullanabilen kişiler, inşaat ve tarım işçileri de bu çalışma iznini alarak Kanada’da çalışma hayallerine kavuşabilir.

Kanada çalışma izni için çalışmaya gelmek isteyen kişinin mesleğine uygun şartları tamamlamış olması ve en önemlisi Kanadalı bir işveren tarafından iş teklifi almış olması gerekir. İşverenin LMIA belgesini alarak çalışana olan ihtiyacını ve maddi olarak imkanlarının var olduğunu ilgililere belirtir. Ayrıca izin ile gelmiş olanlar iki yıl çalışarak Kanada göçmenlik başvurusunda bulunabilir.

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kanada’da çalışma izni işverene özgü ve açık çalışma izni olarak iki şekilde yapılır. İşverene özgü işler belirli mesleklerin icraatını kapsar. Bu kapsama giren işler başvuranın devam ettirdiği işlerdir. Açık çalışma izni ise; istenilen veya talep edilen işleri yapabilmek için alınan bir izindir. İşverene özgü çalışma izni başvurularında; Televizyon ve film çalışanları için bu sektör dahilinde çalışma yapmaları ve Kanada’da devam ettirmeleri istenir. Başvuran akademik personel ise yine işverene özgü izin alınarak bu alandaki çalışmaları devam ettirilir.

Bunun yanında din görevi yapanlar, endüstriyel bakım onarım işi yapanlar, müzisyenler, sporcular, ev hizmetlerinde çalışanlar da yine işverene özgü izni almalıdır. Ancak Kanada Hükümeti’nin izin vermediği bazı işler hiçbir şekilde yapılamaz. Çalışma başvurusunda bulunan kişi işin niteliğini bilmeli, başvurulan işe uygunluğunu kanıtlamalı ve tecrübe sahibi olmalıdır. Yeterli derecede İngilizce veya Fransızca bilinmesi de şartlar arasındadır. Bu kapsamda başvuran kişilerden dil sınav sonuçları istenebilmektedir.

Kanada çalışma izni almak için yerine getirilmesi gereken şartlardan biri de sağlık raporudur. Ayrıca başvuru esnasında çalışma sürenizin bitiminde ülkede kalmayacağınızı da belirtmelisiniz. ’Bunun yanında adli sicil kaydınızın bulunmaması da aranan şartlar arasında yer alır. Gerekli belgeler tamamlanıp online başvuru da yapıldıktan sonra oluşturulan randevu zamanında belgeler teslim edilir. Hazırladığınız belgelerde gerçeği yansıtmayan hiçbir bilgi bulunmamalıdır.

Kanada Çalışma İzni Süresi Ne Kadar?

Kanada çalışma izni süresi 48 ay yani 4 yıldır. Süre sonunda çalışan kişi ülkeden çıkmalı ve dört yıl dışarıda kalmalıdır.

Kanada çalışma izni ve Kanada Göçmenlik alanında hizmetlerimiz için lewishukuk.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanada Çalışma Vizesi Nedir?

Kanada çalışma vizesi, Kanada’da çalışabilmek için Kanadalı işverenin yapmış olduğu yabancı işçi çalıştırma başvurusu LMIA ile alınabilen vizedir.

Kanada çalışan transferi için ilk şart çalışma vizesinin alınmış olmasıdır. Kanada çalışama vizesi işveren kişinin meslek dalına uygun çalışanı bulamamış olması ve bunu ülkesinden (HRDC) birimlerine bildirmiş olması gerekir. Oradan elde edeceği yabancı çalıştırma belgesi (LMIA) ile aradığı çalışanı bulabilir. Çalışma iznini, kişi bu LMIA belgesi aracılı ile alarak Kanada’ya gelebilir. Bahse konu mesleğin çalışanının bulunamamış olması ve Kanada’ya ekonomik olarak katkı sağlıyor olması da gerekmektedir.

Kanada Şirket İçi Transfer Programı Nedir?

Kanada çalışan transferi programı uluslararası iş yapan şirketlerin çalışanlarını bağlı oldukları diğer ülkedeki şube ya da ofislerine transfer etmeleridir. Firmaların çalışanlarını Kanada’ya götürebilmesi (ICT) firma içi transfer programı ile sağlanır. Bu program ile firmalar, çalışanın Kanada çalışma piyasasında bir yük olmayacağının ispatlanması ve bazı masraflardan kurtularak daha hızlı şekilde personel transferini sağlar.

Kanada göçmenlik hukuk işlemleri alanında profesyonel hizmet almak için https://lewishukuk.com/ sitesi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Lewis Hukuk ile iletişime geçin

istanbul-barosu-logo-lewis-hukuk
law-society-logo-lewis-hukuk
Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.