info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

- Göçmenlik -Kanada Express Entry Programı ile Kanada’da Daimi Oturum

28 Ağustos 20200

Kanada Express Entry, Kanada göçmenlik sistemi çerçevesinde daimi oturum statüsü almanın en hızlı ve sıkça kullanılan yolunu oluşturur.

Eğitim seviyesi, iş tecrübesi, dil becerisi yaş gibi temel faktörlere göre değerlendirilen ve bir anlamda liyakat sistemine dayanan Express Entry adaylara Kanada’da daimi oturum izni almanın ve nihayetinde Kanada vatandaşlığı statüsüne ulaşmanın yolunu açmaktadır.

Göçmenlik politikası doğrultusunda Kanada’ya 2020-2022 yılları arasında alınması beklenen yıllık 300.000 göçmenin önemli bir kısmı kalıcı oturum iznini Canada Express Entry programı ile elde edecektir.

 

Kanada Express Entry Nedir?

Kanada Express Entry, Kanada’ya göçmenlik programlarının ana yolunu oluşturmaktadır.

Canada Express Entry Kanada’ya göç etmek isteyen nitelikli bireyleri objektif kriterler doğrultusunda seçen göçmenlik başvurusu sistemidir.

Adaylar Kanada içi ve Kanada dışı eğitim seviyesi, iş tecrübesi, yaş, İngilizce ve Fransızca dil becerisi gibi objektif kriterlerin yanında Kanada’ya uyumu kolaylaştırabilecek faktörler üzerinden ek puan alabilmektedir.

Gereken taban puana sahip adaylar Kanada’ya daimi oturum başvurusu yapmak için davet almaktadırlar.

Bu kapsamda Kanada Express Entry sistemi Kanada’nın üç temel ekonomik göçmenlik programına yapılan başvuruları kapsamaktadır:

(i) Federal Skilled Worker
(ii) Federal Skilled Trades
(iii) Canadian Experience Class

 

faaliyet alanları lewis hukuk, hizmetler, göçmenlik hukuku, en iyi göçmenlik danışmanlığı, Business Organizations in Canada

Canada Express Entry Başvurusu Nasıl Yapılır?

Canada Express Entry sistemi aracılığıyla daimi oturum başvurusu iki aşamadan oluşmaktadır.

İlk aşamada adaylardan online olarak bir öz değerlendirme formu doldurmaları beklenmektedir. Akabinde aday, bir sıralama sistemine (Comprehensive Ranking System ¨CRS¨) göre puanlanarak Kanada Express Entry havuzuna girer.

Puan bazlı objektif bir uygulamaya dayalı olan CRS sistemi, Kanada’ya ekonomik ve sosyal açıdan uyum sağlama ihtimali yüksek olan nitelikli göçmen adaylarını belirlemeyi amaçlamaktadır.

CRS sisteminde puanlama yaş, eğitim düzeyi, iş tecrübesi ve dil yeterliliği gibi temel niteliklere göre yapılmaktadır.

Bunun yanında, Kanada’da bir iş teklifi olması, adayın Kanada’da eğitim ve/veya iş tecrübesi geçmişi, daimi oturum sahibi aile ferdi bulunması ve herhangi bir eyalet programından aday olması başvuru sahibine ek puan kazandırabilmektedir.

Kanada göçmenlik hukuk bürosu Lewis Hukuk faaliyet alanları hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen lewishukuk.com/faaliyet-alanlari sayfasını ziyaret ediniz.

Ayrıca başvuru profilinin havuzda kaldığı bir yıl boyunca yüksek puana sahip olmayan adaylar şartlarının değişmesi durumunda profillerini güncelleyerek puanlarını artırabilmektedir.

Kanada Express Entry başvuru sisteminin ikinci aşaması daimi oturum başvurusu daveti alınması ile başlar. Periyodik olarak yapılan kuralarda ilgili kuranın taban puanını geçen adaylar Kanada’ya daimi oturum başvurusu yapmak için davet alırlar.

Davet alan adayların 60 gün içerisinde daimi oturum başvurularını tamamlamaları gerekir; aksi takdirde davet geçersiz olur. Başvuru havuzunda 12 ay kaldığı halde taban puanın üzerinde kalamayan adayların profili geçerliliğini yitirir. Ancak, başvurusu geçersiz sayılan adaylar her zaman yeni bir Kanada Ekspres Entry Giriş profili oluşturabilirler.

 

Kanada Göçmenlik Başvuru Kuraları

Güncel duruma bakıldığında, 28 Mayıs tarihinde yapılan son çekilişte en düşük CRS skorunun 440 puana düştüğü görülmektedir. 2020 yılında 28 Mayıs’a kadar toplamda 42.100 adaya davet gönderilmiştir.

Express Entry göçmenlik sistemi ile 2020 yılında toplamda yaklaşık 30 çekiliş yapılması ve Kanada’ya yerleşmek isteyen 90.000’den fazla adaya daimi oturum başvurusu daveti gönderilmesi planlanmaktadır.

Bu bakımdan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kanada Ekspres Giriş Sistemi Kanada’da daimi oturum sahibi olmak isteyen nitelikli bireylere cazip bir fırsat sunmaktadır.

Kanada’ya daimi göçmenlik için Express Entry’den yeterli puanı almaya sahip profili olmayan adaylar ara adım olarak eğitim ve/veya çalışma izni ile geçici oturum alabilirler.

Kanada’da edinilen eğitim ve/veya iş tecrübesi ile alınan ek puan ile Kanada Express Entry profilini güçlendirmek ve daimi oturuma geçiş yapmak mümkündür.

 

Expres Giriş Programı Puan Hesaplama Kriterleri

Kanada express entry puanlaması dahil olmak için önceden de belirttiğimiz gibi öncelikle online olarak Expres Giriş profili oluşturmanız gerekir. Müteakip aşamada başvuru havuzuna başvurunuz dahil edilecektir. Bu adımda dikkat etmeniz gereken en önemli husus puanınızı olabildiğince yükseltmenizdir. Müteakip listede yer alan farklı kriter ve nitelikleri en iyi şekilde doldurarak puanınızı yükseltebilirsiniz.

  • Medeni durum
  • Kanada tarafından verilmiş diploma, sertifika vb. sahip olunması
  • İş tecrübesi
  • Eğitim durumu
  • Dil yeterlilik seviyesi (İngilizce veya Fransızca)
  • Yaş Durumu
  • Kanada’da ikametgah eden birinci derece aile fertlerinin bulunması
  • Eyalet veya bölge adaylık durumu

Başvuru yapılmasını müteakip adaylar bir yıl boyunca Kanada express entry havuzunda kalabilir. Bir yılın sonunda başvuru sürecinin yenilenmesi gerekir. Özelikle başvuru esnasında bütün alanların ayrıntılı doldurulması ve eksik bilgilerin sürekli güncellenmesi oldukça önemlidir.

Kanada göçmenlik alanında uzman avukat kadrosu ile ayrıcalıklı hizmet veren Lewis Hukuk bürosu ile iletişime geçmek ve ekibimizi yakından tanımak için lütfen tıklayınız.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.