info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

- Vize -Kanada Öğrenci Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

23 Ekim 20201

Kanada Öğrenci Vizesi ve Kanada Eğitim İzni

Bu yazımızda amacımız sizlere Kanada öğrenci vizesi hakkında bilgi vermek ve Kanada eğitim izni konusunda bilgilendirmektir.

Kanada dünyanın en büyük uluslararası öğrenci kapasitesine sahip ülkelerden biridir. Kanada’nın dünyanın en yüksek refah düzeyine sahip ülkelerden birisi olması ve eğitim kalitesi açısından küresel olarak dördüncü sırada yer alması, öğrencilerin eğitim için Kanada’yı tercih etmesindeki en büyük etkendir. Bunun yanında Kanada, kültürel ve sosyal anlamda çeşitliliği ve farklı kimliklere hoşgörüsüyle de uluslararası alanda öğrencilerin dikkatini çeken bir ülkedir. Kanada’da eğitim almak için eğitimin süresine bağlı olarak Kanada öğrenci vizesi ve eğitim izni şeklinde iki yol bulunur.

Kanada Eğitim İzni ve Öğrenci Vizesi Nedir?

Kanada eğitim izni, Kanada Hükümeti tarafından 6 aydan daha uzun süreli olan eğitim programları için verilir. Eğitim izni bir vize türü olmayıp, eğitim izninin yanında Kanada ziyaretçi vizesi ya da elektronik seyahat iznine başvurulmalıdır. 6 ay veya 6 aydan kısa süreli sertifika programları, dil kursu eğitimleri veya eğitim programları için öğrenci vizesi gerekir.

Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada öğrenci vizesi alabilmek için bu ülke tarafından belirtilen her bir niteliği adayların karşılıyor olması ve bununla beraber belirtilen şartları yerine getiriyor olması gerekir. Buna ek olarak vize işlemlerinde süreçlerin titizlikle takip edilmesi ve hiç bir ayrıntıyı kaçırmadan gerekli evraklar tam olarak hazır edilmesi gerekir.

Bir çok öğrenci vize işlemlerinden önce genellikle yurt dışında okul kazanmaya ve bu okula kayıt yaptırmaya odaklanır. Oysa unutulmamalıdır ki kayıt yaptırılmış olsa bile vize için gerekli olan nitelik ve şartlar karşılanmıyor ise bu durumda söz konusu adaya vize çıkma ihtimali yoktur. Başvuru sürecini kolaylaştırmak ve yaşanacak hak kaybının önüne geçmek adına başvuru sürecinde profesyonel hizmet veren hukuk büroları ile irtibata geçerek bütün evrakların tam ve eksiksiz doldurulduğundan emin olunması en uygun hal tarzı olacaktır.

Ülke tarafından belirtilen şartlar yerine getirilmesine rağmen evrak hazırlama ve yükleme aşamalarında yapılacak hataların vize başvurusunu olumsuz etkileyebileceğini tekrardan hatırlatalım.  Bu alanda alacağınız uzman desteği süreçleri sorunsuz atlatmanızda yardımcı olacaktır.

Kanada Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öğrenci vizesi için gerekli belgeler, ziyaretçi vizesi için gereken belgelerle aynıdır. Buna göre, başvuran kişinin ülkesiyle olan aile bağlarını, işini ve finansal malvarlığı durumunu kanıtlar nitelikte belgeler, ve süre bitiminde Kanada’dan ayrılma niyetini içeren bir mektup hem ziyaretçi vizesi hem de öğrenci vizesi başvurusunda sunulması gereken belgelerdendir. Bunun yanında vize başvuruda ziyaretçi vizesi için gerekli olan belgeler haricinde öğrencilik durumuna özgü bazı belgelerin de sunulması gerekir.

Kanada öğrenci vizesi , kanada eğitim izni, Kanada öğrenci vizesi nedir nasıl alınır, öğrenci vizesi başvurusu

Bunlardan ilkini Kanada’da yer alan eğitim kurumlarının birisinden alınan kabul mektubu oluşturur. Kabul alınan eğitim kurumunun Kanada’daki ilgili kurum tarafından kabul edilmiş olması gerekir. İkinci olarak, eğitim ücreti, yaşam ve seyahat masraflarının karşılanması için yeterli maddi imkanın bulunduğunu kanıtlar nitelikte belgelerin sunulması gerekir.

Finansal desteğin yeterli olmaması veya bu finansal desteğin gerektiği şekilde ispat edilememesi Kanada ülkesi için öğrenci vizesinin reddedilme sebeplerinden birisidir. Bu nedenle söz konusu belgelerin şeffaf ve şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde sunulması, vize başvuru sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için önem taşır. Üçüncü ve son olarak sabıka kaydı ve sağlık raporunun sunulması gerekir.

Başta Kanada olmak üzere tüm göçmenlik başvurusu işlemleri hakkında uzman desteği almak için lütfen Lewis Hukuk ile iletişime geçiniz.

Yukarıda sayılan belgeler, Kanada öğrenci vizesi başvurusu sürecinde online veya fiziki olarak sunulabilir. Kanada’ya her yıl eğitim sebebiyle 400.000’den fazla öğrenci vizesi ve Kanada eğitim izni başvurusu gelir. Kanada, başvuruların değerlendirilmesi konusunda belgeleri titizlikle incelenir. Bu nedenle belgelerin eksiksiz ve doğru olması vize değerlendirme sürecinin sorunsuz bir şekilde işlemesine hizmet eder.

Kanada Öğrenci Vizesinde Çalışma İzni Var Mı?

Kanada’da eğitim programı süresince çalışmak için eğitim izni gerekir. Eğitim izni sahipleri, ayrıca çalışma iznine gerek olmadan kampüste ve kampüs dışında çalışabilir. Kampüs dışında çalışabilmek için en az 6 ay süren bir eğitim programına kayıtlı olmak gerekir. Kampüs dışındaki çalışma süresi haftalık 20 saate kadar çıkabilir. Ancak Kanada öğrenci vizesi sahipleri için çalışma izni verilmez.

Başvuruda Avukatla Temsil Zorunluluğu Var Mı?

Öğrenci vizesi veya Kanada eğitim izni başvurusunda yasal olarak yasal temsilciye gerek olmamasına karşın, yanlış beyanda bulunmamak ve başvuru sürecinin daha sorunsuz olmasını sağlamak amacıyla başvuruları deneyimli bir avukatla yapmak başvuru sahibinin yararına olacaktır.

Diğer birçok Kanada göçmenlik başvurusu işleminde olduğu gibi, Kanada eğitim izni veya öğrenci vizesi başvurusunda da yardıma ihtiyaç duyulabilecek bazı püf noktalar bulunmaktadır. Deneyimli bir göçmenlik avukatı, kabul alma şansınızı artırmanın yanı sıra başvuru sahibinin koşullarına göre stratejik olarak en doğru başvuruyu hazırlamada yardımcı olacaktır.

Kanada öğrenci vizesi ve eğitim izni konusunda en iyi desteği alacağınız Lewis Hukuk bürosuna https://lewishukuk.com/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yorum

  • Ebru

    14 Kasım 2020 09:09

    Merhaba. Yazınız çok bilgilendirici olmuş. Teşekkürler Kanada öğrenci vizesi hakkında birçok yerde yazı okudum ancak bu kadar net bilgi alamamıştım.

    Cevapla

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.