info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

- Göçmenlik -Kültürel ve Sportif Faaliyet Yürüten Serbest Meslek Sahipleri İçin 3 Temel Şart

1 Mart 2021

Kültürel ve Sportif Faaliyet Yürüten Serbest Meslek Sahipleri İçin Göçmenlik Programı

Kanada Self Employed Göçmenlik Programı, Kanada’ya göç etmek isteyen ve Kanada’da serbest meslek yürütebilecek serbest meslek sahibi adaylar için oldukça ideal bir göçmenlik yolu olarak ortaya çıkmaktadır. Kültürel veya sportif faaliyetler ilgili işlerde tecrübesi olan ve Kanada’nın kültürel ve sportif hayatına katkıda bulunabilecek serbest meslek sahipleri bu programa başvuru yapabilir. Kanada Self Employed Göçmenlik Programı ile yaratıcı ve sportif kişiler Kanada’da daimi oturum elde etme hakkına sahip olmaktadır. Program kapsamında yerine getirilmesi gereken üç temel şart bulunmaktadır.

Kanada daimi oturum, Kanada çalışma izni ve Kanada ticari vize alanlarında profesyonel hizmet almak için https://lewishukuk.com/ sitesi üzerinden hızlıca randevu alabilirsiniz.

1. Serbest Meslek Sahibi Olarak İlgili İş Tecrübesine Sahip Olmak

Kanada Self Employed Göçmenlik Programı kapsamında Kanada’da serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyen kişilerin aşağıdaki alanlardan birinde, başvuru tarihinden önceki son 5 yıl içerisinde en az 2 yıllık tecrübeye sahip olması gerekir:

a. En az 2 yıl dünya çapında kültürel veya sportif faaliyetlere katılım tecrübesi olan, veya

b. En az 2 yıl kültürel veya sportif faaliyetler ile ilgili işlerde serbest çalışma tecrübesi olan, veya

c. Yukarıdaki alanların (a ve b’de tanımlanan) her birinde en az 1 yıllık ve toplamda 2 yıllık tecrübesi olan kişiler.

Kanada Self Employed Göçmenlik Programı kapsamında kültürel veya sportif olarak nitelendirilen faaliyetler şunlardır:

 

Kültür ve Sanat Dalında Profesyonel Faaliyetler

Kültür, Sanat, Eğlence ve Spor Dalında Teknik Beceri Gerektiren Faaliyetler

NOC 5111KütüphaneciNOC 5211Kütüphane ve Arşiv Teknisyeni ve Asistanı
NOC 5112Konservatör ve KüratörNOC 5212Müze ve Sanat Galerilerine ilişkin Teknik İşler
NOC 5113ArşivciNOC 5221Fotoğrafçı
NOC 5121YazarNOC 5222Kameraman
NOC 5122EditörNOC 5223Grafik Sanat Teknisyeni
NOC 5123GazeteciNOC 5224Yayın Teknisyeni
NOC 5124Halkla İlişkiler ve İletişim Alanlarında Profesyonel Faaliyetlerde BulunanlarNOC 5225Ses ve Video Kayıt Teknisyeni
NOC 5125Tercüman ve Terminoloji UzmanıNOC 5226Sinema Filmleri, Yayın ve Performans Sanatları ile ilgili Diğer Teknik İşler ve Koordinasyon İşleri
NOC 5131Yapımcı, Yönetmen, Koreograf ve İlgili FaaliyetlerNOC 5227Sinema Filmleri, Yayın ve Performans Sanatlarına Destek İşleri
NOC 5132Orkestra Şefi, Bestekar ve AranjörNOC 5231Sunucu ve Diğer Muhabirler
NOC 5133Müzisyen ve ŞarkıcıNOC 5232Diğer Performans Sanatçıları
NOC 5134DansçıNOC 5241Grafiker ve Çizer
NOC 5135Aktör ve KomedyenNOC 5242İç Tasarımcı
NOC 5136Ressam, Heykeltıraş ve Diğer Görsel SanatçılarNOC 5243Tiyatro, Moda, Sergi Tasarımcıları ve Diğer Yaratıcı Tasarımcılar
NOC 5244Zanaatkarlar
NOC 5245Model Çıkaranlar – Tekstil, Deri ve Kürk Ürünleri
NOC 5251Sporcu
NOC 5252Koç/Antrenör
NOC 5253Spor Yetkilisi ve Hakemler
NOC 5254Eğlence, Spor ve Fitness Alanlarında Program Liderleri ve Eğitmenler

Kanada öğrenci vizesi verilir kollarını ve iki parmağını kaldırmış ve yanlarında kanada bayrağı olan iki kadın öğrenciye.

Kanada ziyaretçi vizesi nedir ve nasıl alınır  hakkında detaylı bilgi almak isterseniz https://lewishukuk.com/kanada-ziyaretci-vizesi-ve-kanada-turist-vizesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2. Seçim Kriterlerini Yerine Getirmek

Yukarıdaki meslek gruplarından birinde gereken iş tecrübesine sahip olan Serbest Meslek Sahibi adaylar sonraki aşamada aşağıda yer alan seçim kriterlerine göre değerlendirilecektir. Adayların Kültürel ve Sportif Faaliyet Yürüten Serbest Meslek Sahipleri için Göçmenlik Programı‘na (Kanada Self Employed Göçmenlik Programı) başvurabilmeleri için potansiyel 100 puan üzerinden minimum 35 puan elde etmesi gerekmektedir.

 

Seçim Kriterleri Maximum Puan
Eğitim25
Tecrübe35
Yaş10
Fransızca ve/veya İngilizce seviyesi24
Uyum Sağlama6
Toplam 100

 

3. Tıbbi Muayene ve Adli Sicil Kaydı

Başvuru sahiplerinin ve aile üyelerinin tıbbi muayeneden geçmesi ve güvenlik değerlendirmesi için adli sicil kaydı sunması gerekmektedir. Bu iki şart Kanada’ya daimi oturum başvurusu yapan herkesten istenen, adayların adli ve sağlık durumları bakımından kabul edilebilirlik şartlarını yerine getirip getirmediklerini kontrol eden standart bir aşamadır.

Yerleşmek İçin Yeterli Sermaye

Kanada Self Employed Göçmenlik Programı kriterlerini sağlayan başvuru sahiplerinin ayrıca Kanada’da ekonomik bakımdan yerleşmeye yeterli finansal imkanlara sahip olduklarını göstermesi gerekmektedir. Bu kapsamda başvuru ile birlikte, başvuru sahibi ve bağlı aile üyelerinin Kanada’ya geldiklerinde kendilerini destekleyecek yeterli fona sahip olduklarını gösteren finansal belgeler de sunulmalıdır. Destekleyici finansal belgelerin sunulması ve iyi bir yerleşme fonuna sahip olunması başvurunun başarı şansını arttıracaktır.

Lewis Hukuk olarak yurtiçi ve yurtdışı avukatlarımız ile Göçmenlik Hukuku alanında sizlere profesyonel destek sağlıyoruz.

Başvuru Yaptıktan Sonra

Kanada Self Employed Göçmenlik Programı başvuru işlem süresi her bir başvuruya göre değişiklik göstermekle birlikte, ortalama 2 yıldır. Başvuru işlem süresinin uzamaması adına adayların gerekli bütün belgeleri ve bilgileri zamanında ve eksiksiz bir biçimde sunması gerekir.

Adayların başvuruları,

(i) serbest meslek sahibi standartlarını karşılayıp karşılamadığına,

(ii) puan sisteminde her bir kategoriden aldığı toplam puana,

(iii) yerleşme fonuna,

(iv) tıbbi muayene ve adli sicil kaydı sonucuna ve

(v) bütün bu şartlara ilişkin sağladığı destekleyici belgelere göre değerlendirilmektedir.

Kanada Self Employed Göçmenlik Programı başvurusu onaylanan adaylar, kendileri ve bağlı aile üyeleri için Kanada’da daimi oturum statüsü elde ederler. Kanada’da daimi oturum statüsü Kanada vatandaşlığının bir önceki adımıdır. Daimi oturum hakkı elde eden kişiler, başvuru tarihinden geriye dönük olarak son beş yıl içerisinde toplamda üç yıl (1095 gün) Kanada’da yaşadıklarını göstermeleri halinde Kanada vatandaşlığı için başvurabilmektedir.

Kanada göçmenlik konusunda profesyonel destek almak için sizleri Lewis Hukuk Bürosu İstanbul şubesine bekliyoruz. https://lewishukuk.com/ üzerinden ücretsiz randevu formu oluşturabilir yada iletişime geçebilirsiniz.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.