info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

- Göçmenlik -Kanada’ya Göçmenlik için İzlenebilecek Bir Yol: StartUp Vize Programı

26 Ağustos 20200

Kanada StartUp Vize Programı ile nitelikli göçmen girişimcilerin Kanada’da iş kurmalarını ve Kanada’ya göç etmelerini sağlayan, yenilikçi iş ve yatırım fikirleri olanlar için Kanada cazip bir ülke olmaya devam ediyor.

Kanada hükümeti, yenilikçi iş fikirleri ve girişimleri olan göçmen adayları için Kanada start up vize programı ile ülkeye gelip yerleşmeyi kolay hale getiriyor. Aslında program üç yıllık pilot proje olarak başlamış olmasına rağmen, 31 Mart 2018’de kalıcı hale getirilmesine karar verilmiştir.

Program, Kanada’da yenilikçi iş kurmak isteyen girişimcileri hedef almakta ve Kanada’da iş kurmak isteyenlere daimi oturum imkanı sunmaktadır. Göçmenlik, Mülteciler ve Kanada Vatandaşlığı (IRCC) tarafından belirlenen kuruluşların herhangi birinden, fikirleri için destek alan girişimciler Kanada’da kalıcı oturum almaya elverişli olabileceklerdir.

Kanada göçmenlik hukuku alanında uzman desteği almak için Lewis Hukuk Bürosu resmi sitesini lewishukuk.com ziyaret edebilirsniz.

Kanada StartUp Vize Programı ’nın amaçlarından biri, nitelikli göçmen girişimcileri Kanada özel sektör işletmelerinden (Melek yatırımcılar, Girişim sermayesi fonları ya da İş geliştirme merkezleri) biri ile bir araya getirerek Kanada’daki girişimlerini kurmalarına yardımcı olmaktır.

Belirlenmiş kuruluş yatırım yapmayı ya da Start-Up’a destek vermeyi kabul ederse, girişimci ilgili kuruluştan bir destek mektubu alacaktır. Bu destek mektubu ile birlikte, belirlenmiş kuruluş göçmen bürosuna bir taahhüt belgesi gönderecektir.

Bu nedenle, Start-Up iş fikrini ya da girişimini desteklemesi için belirlenmiş kuruluşla uzlaşmak Kanada Start-Up başvurularının değerlendirilmesinde temel rol oynamaktadır.

Quebec eyaletinin kendi iş göçü programı olduğu için Kanada StartUp Vizesi Programı Quebec eyaletinde iş kurmak isteyen adaylar için geçerli değildir.

Kanada göçmenlik vize programı,toronto gök delenlerin yer aldığı fotoğraf.

Kanada StartUp Vize Programı için Gerekli Şartlar

Kanada Start-Up Vizesi başvurusu için adaylar dört temel şartı sağlamalıdırlar.

(i) Nitelikleri sağlayan bir işletmeye ya da fikre sahip olmak

Öncelikle girişimci adaylar, Kanada’da faaliyet gösterecek ve her adayın oy haklarının en az %10’una sahip olduğu nitelikleri sağlayan bir iş kurmalıdır.

Adaylar ve belirlenmiş kuruluş birlikte Kanada’da kurulacak şirketteki toplam oy haklarının %50’sinden fazlasına sahip olmalıdır. Bir başka deyişle, adaylar ve belirlenmiş kuruluş şirkette belli bir ölçüde çoğunluk hissesine sahip olmalıdır.

Aynı zamanda önemle belirtilmelidir ki, en fazla beş kişi tek bir Start-Up şirketinde şirket sahibi olarak başvurabilir ve de belirlenmiş kuruluş tarafından Kanada daimi oturum başvurusu için desteklenebilir.

(ii) Belirlenmiş kuruluştan destek mektubu almak

Kanada StartUp Vizesi Programı’na başvurmadan önce, Girişimci Adaylar yatırım fikirlerini desteklemek ve yatırım yapmak için Kanada hükümeti tarafından belirlenmiş bir kuruluştan destek almalı ve de bu desteği Taahhüt Belgesi ve Destek Mektubu ile belgelemelidir.

üç tür belirlenmiş kuruluş bulunmaktadır:

(i) Melek yatırımlar
(ii) Girişim sermayesi fonları
(iii) İş geliştirme merkezleri

Böyle bir taahhüdü almak için, adaylar belirlenmiş kuruluşla iletişime geçmeli ve onları, uygulanabilir bir iş fikirleri olduğuna ikna etmelidir.

Her kuruluşun kendi gereklilikleri ve alım sürecine bağlı olarak, adaylardan iş fikirlerini sunmaları ya da ayrıntılı bir iş planı sunmaları istenebilir. İş teklifinin potansiyeli gözden geçirildikten sonra, kuruluşu önerilen işin başarılı olma ihtimali değerlendirilecektir.

Göçmenlik hukuk bürosu olarak hizmet veren Lewis Hukuk bürosu faaliyet alanları hakkında bilgi edinmek için lütfen lewishukuk.com/faaliyet-alanlari sayfasını ziyaret ediniz.

Önerilen iş fikri lehine olumlu bir değerlendirilme yapıldıktan sonra belirlenmiş kuruluş, adaylar ile anlaşmaya varacak ve onların iş fikrini desteklediğine dair bir destek mektubu düzenleyecektir.

Aynı zamanda, belirlenmiş kuruluş adayın Kanada göçmenlik sürecini desteklemek için doğrudan göçmenlik bürosuna bir Taahhüt Belgesi gönderecektir.

Belirlenmiş kuruluşların iş fikrine yapması gereken minimum yatırım miktarı farklılık göstermektedir. Eğer yatırımı belirlenmiş bir Melek yatırımcı yapıyorsa, bu gruplardan biri ya da daha fazlası nitelikli işletmeye minimum 75,000 Kanada doları yatırım yapmayı taahhüt etmelidir.

Girişim sermayesi fonları için nitelikli işletmeye yapılan minimum yatırım miktarı 200,000 Kanada doları olmalıdır. Eğer nitelikli işletme belirlenmiş bir iş geliştirme merkezi tarafından destekleniyorsa minimum finansal yatırım gerekli değildir, ancak girişimci adaylar İş Merkezleri Programı’na kabul edilmelidir.

(iii) Dil koşulunu sağlamak

Adaylar konuşma, okuma, dinleme ve yazma dahil olmak üzere İngilizce ya da Fransızca resmi dillerinden birinde minimum Kanada Dil Ölçütü (CLB) 5 seviyesinde olmalıdır.

(iv) Yerleşmek için yeterli para getirmek

Adaylar, kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin Kanada’ya yerleşmek için yeterli paraya sahip olduklarını kanıtlamalıdır.

Gerekli fon miktarı, aday kişiye, Kanada’da eşlik edecek aile üyelerinin sayısına bağlı olup her yıl güncellenmektedir. 2020 yılı için gerekli fon miktarı tek bir aday için 12,960 Kanada doları iken her bir aile üyesi için 3,492 Kanada doları eklenmektedir.

Kanada startup vizesi ile kanadaya göçmenlik

Oturum İzni Başvuru Sürecinde Kanada’da Çalışma

Tüm gereklilikleri sağlayan bir Girişimci Aday Kanada’da daimi oturum izni için başvurabilir.

Başvuru süreci yaklaşık olarak 12 ila 16 ay sürecektir. Kanada kalıcı oturum izni için başvuru sürecini hızlandırmak mümkün değildir.

Bununla birlikte, daimi oturum için başvuru süreci devam ederken Adaylar Kanada’ya gelmek için kısa dönem çalışma iznine başvurabilir ve kısa dönem Kanada çalışma izni için gerekli şartları sağlıyorlarsa işlerini kurmaya başlayabilirler.

Kanada Göçmenlik hususları hakkında kapsamlı bilgi ve desteği alanında uzman hukuk avukatlarımızdan alabilirsiniz.

Kısa dönem çalışma iznine başvurabilmek için öncelikle adaylar Kanada’da ikamet etmeyi planlamalı ve işveren uyum ücretini ödemelidir.

Aynı zamanda adaylar, belirlenmiş kuruluştan iş için önemli bir kişi olduklarını ve de Kanada’ya erken girişlerini gerektirecek acil ticari nedenler olduğunu belirten bir Destek Mektubu ve Taahhüt Belgesi almalıdır.

Son olarak Adaylar aileleri için gereken 52 haftalık asgari ücreti karşılayacak yeterli paraya sahip olmalıdır.

 

Kanada Oturum İzni Başvurusu Onaylanması

Kanada StartUp Vize Programı’nın son aşaması Kanada daimi oturum başvurusu işleminin onaylanmasıdır.

Start-Up Vize Programı aracılığıyla daimi oturum alabilmek için Adaylar, Kanada Şirket Kanunları uyarınca kurulan şirketin yönetiminde aktif olarak yer almalıdır. Buna ek olarak, şirketin ticari faaliyetlerin temel kısmı Kanada’da gerçekleştirilmelidir.

Kanada’da iş kurmak ile ilgilenenler için, Kanada StartUp Vizesi Programı sizin, ailenizin ve iş ortaklarınızın Kanada’da kalıcı oturum izni alması için iyi bir yoldur.

Kanada Startup Vizesi başta olmak üzere Kanada göçmenlik ve diğer konularda uzman desteği için https://lewishukuk.com/lewis-hukuk-burosu-iletisim/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.