info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

- Ticaret -Kanada Ticari Vize Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

6 Ocak 20210

Kanada Ticari Vize Nedir?

Kanada ticari vize, Kanada ziyaretçi vizesi alt kategorisi olmak üzere ticari amaçlı ziyaretçiler tarafından alınabilecek bir vize kategorisi olarak öngörülmüştür. Kanada’da ticari iş yapan kişilerle vize alan kişiler aynı şartlara tabi değildir. Ticari iş yapanlar, ticari bir sözleşme adı altında Kanada’da çalışmak için gelmektedir. Ancak Kanada ticari vize, Kanada işgücü piyasasında yer almadan, uluslararası ticari faaliyetlerde bulunmak için Kanada’ya gelen ve ticari işletmesini büyütmek, yatırım yapmak veya iş ilişkilerini geliştirmek için Kanada’yı geçici olarak ziyaret eden kişilerin aldıkları vize türüdür.

Kanada’da iş kurmayı düşünenlerin mutlaka okuması gereken bir kılavuz hazırladık. https://lewishukuk.com/kanada-ticaret-hukuku-ve-kanada-da-sirket-turleri/ sayfasından ulaşabileceğiniz yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kanada Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari amaçlı ziyaretçilerin Kanada’ya giriş için ziyaretçi vizesi veya elektronik seyahat izni alması gerekmektedir. Gerekli belgelerin sağlanması halinde ziyaretçi vizesine online olarak başvuru yapılabilmektedir. Kanada ziyaretçi vizesi başvurusu yapıldıktan sonra adayların parmak izi ve biyometrik fotoğraf sunmaları gerekmektedir. Genel ziyaretçi vizesi kategorisinde yer alan gerekli belgeler haricinde, Kanada ticari vize başvuru sahiplerinin Kanada’ya gelirken aşağıdaki belgeleri de getirmesi gerekir:

• Pasaport veya seyahat belgesi
• Geçerli bir ziyaretçi vizesi
• Ana ticari işletmeden alınmış destek mektubu ve Kanada’daki ev sahibi ticari işletmeden alınmış davet mektubu veya Kanada Sınır Hizmetleri tarafından verilen onay belgesi
• Garanti veya hizmet anlaşması veya sözleşme gibi ziyaretle ilgili olan diğer belgeler
• Kanada’daki ev sahibi işletmenin sürekli irtibat detayları
• Kanada’da kalacak ve geri dönüşe yetecek kadar finansal yeterliliğin olduğunun kanıtı

Kanada ticari vize, Kanada’da altı aya kadar kalma izni verir. Altı aydan fazla kalmak veya çalışmak isteyenler, çalışma iznine başvurmak zorundadır. Nitekim Kanada ticari vize ve Kanada çalışma izni iki ayrı kategori olup, ticari vize sahibi olunması kişiye doğrudan çalışma izni sağlamamaktadır.

Kanada vize ve Kanada göçmenlik alanlarında sizlere en iyi desteği sunmak için çalışan Lewis Hukuk ekibine https://lewishukuk.com/ adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yeterli ve doğru belgelerin sağlanması ticari vizenin verilmesini kolaylaştıracaktır. Yeterli finansal kaynağın olmaması veya ziyaretin bitiminde Kanada’dan ayrılma niyetinin düzgün bir şekilde gösterilmemesi ticari vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilir. Bu nedenle belgelerin içerdiği bilgilerin de doğru olması gerekir.

Kanada Ticari Vize Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır, lewis hukuk kanada göçmenlik

Ticari Ziyaretçi Olduğunu Gösterecek Durumlar Nelerdir?

Kanada ticari vize başvurusunda (i) Kanada’da geçici olarak kalmak ve (ii) ticari ziyaretçi olarak gelmek amacı açıkça gösterilmelidir. Ticari ziyaretçi olarak nitelendirilmek için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi ve bunun kanıtlanması gerekmektedir:

• Altı aydan daha az süreli kalma planı
• Kanada işgücü piyasasına girme amacı taşımamak
• Ana işletmenin, gelir ve kar kaynaklarının Kanada dışında olması
• Başvuruya katkı sağlayacak diğer belgeler

Bu belgelerin yanında Kanada’ya girişte aranan temel şartların sağlandığının da gösterilmesi gerekir. Bu bakımdan, ziyaretin sonunda Kanada’dan ayrılma niyetini, sabıka kaydının olmadığını ve sağlık bakımından herhangi bir risk taşımadığını kanıtlayan belgeler temel belgeler arasında sayılabilir.

Kanada’ya göçmenlik hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen https://lewishukuk.com/kanadaya-gocmenlik-basvurusu-hakkinda-bilgiler/ sayfasını ziyaret ediniz.

Ticari Ziyaretçinin Kanada’da Yapabileceği Faaliyetler Nelerdir?

Ticari ziyaretçinin Kanada’da yapabileceği faaliyetler sınırlandırılmamıştır. Ancak yapılabilecek faaliyetler, ticari vizenin amacını aşmayacak şekilde yorumlanmalıdır. Bu faaliyetler aşağıdaki yer alanları içerebilir:

• Yabancı bir ticari işletme veya hükümet için Kanada’da yer alan mal veya hizmetlerden satın almak
• Mal veya hizmet için sipariş almak
• Toplantı, konferans, ticari fuar veya kongrelere katılmak
• Satış veya garanti sözleşmesinin bir parçası olarak satış sonrası hizmet vermek
• Kanada’da yer alan ana bir işletmenin Kanada dışında çalışanı olarak söz konusu işletmeden eğitim almak
• Yabancı bir işletmenin Kanada şubesi çalışanlarına eğitim vermek
• Ticari ziyaretçiye malzeme veya hizmet satan Kanada’da yer alan bir işletmeden eğitim almak

Kanada Ticari Vize ile Kanada’da Çalışmak Mümkün mü?

Kanada çalışma izni olmadan yasal olarak çalışmak mümkün değildir. Kanada ticari vize ticari eğitim, konferans veya saha gezisi gibi ticari faaliyetler için kısa süreli kalma izni vermektedir. Kanada ticari vize, sahibine doğrudan çalışma izni sağlamaz. Bu nedenle ticari vize sahiplerinin Kanada’da çalışmak için ayrıca çalışma iznine ihtiyacı vardır.

Kanada göçmenlik ve ticari vize başvurusu alanlarında profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız lütfen Lewis Hukuk https://lewishukuk.com/ sitesi üzerinden ücretsiz danışma formunu doldurunuz.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.