info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

- Vize -Kanada Ziyaretçi Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

13 Ekim 20201

Kanada Ziyaretçi Vizesi Nedir? Kanada Turist Vizesi ile Arasında Fark Var mıdır?

Kanada ziyaretçi vizesi ziyaretçilerin seyahat amacına bağlı olarak farklı koşul ve şartlara tabidir. Kanada’ya seyahat etmek isteyen ziyaretçi seyahat amacına uygun vize kategorisine başvuru yapmalıdır. Ziyaretçi vizesi; ticaret, turizm, kısa dönemli eğitim (6 aydan daha kısa süreli dil kursu ya da eğitim programları), Kanada’ya dönen geçerli eğitim izni bulunan öğrenci ya da çalışma izni bulunan çalışanların ülkeye girişi, tıbbi seyahat, transit seyahat, anne-baba ya da büyük-anne, büyük-baba için süper vize ve aile ziyareti amaçları için verilebilir. Dolayısıyla Kanada turist vizesi Kanada ziyaretçi vizesinin bir nevidir ancak vizenin veriliş amacı turizmdir.

Kanada ziyaretçi ve turist vizesi başvurusu ve koşulları hakkında destek alabileceğiniz uzman Lewis Hukuk Ofisi faaliyet alanlarına lewishukuk.com/faaliyet-alanlari sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kanada ziyaretçi vizesi kategorisi olan Kanada ticari vizesi, iş insanlarına Kanada’da Kanada menşeli ürün veya hizmetlerin alım-satımı, sipariş alımı, toplantı, konferans, seminer, fuarlara katılım, satış sonrası hizmet sunumu, Kanada’da yerleşik ana şirket tarafından Kanada dışında çalışmak için eğitim alımı, yabancı bir şirketin Kanada şubesindeki çalışanlarının eğitimi gibi faaliyetleri yürütebilme yetkisi tanır.

Kanada ticari vize, vize sahibine çalışma izni ile yapılabilecek tam ya da yarı zamanlı bir işte çalışma yetkisi sunar. Vize sahipleri vizenin veriliş amacının dışında herhangi bir faaliyete girişmeme hususunda tedbirli olmalıdır. Aksi takdirde vizeleri iptal edilebilir ve Kanada giriş şartları için kabul edilebilirliğini yitirebilir.

Kanada Turist Vizesi

Kanada turist vizesi Kanada ziyaretçi vizesinin bir türü olmakla birlikte bu tip vizelerde amaç tamamen turism faaliyetlerine yöneliktir. Kanada’ya turistik amaçlarla gitmek isteyenler için uygun olan vize Kanada geçici yerleşim vizesi olarak da adlandırılır.

Ülkeye her bir girişte en fazla 6 aya kadar kalınabilen ziyaretçi vizesi, tek girişli veya çok girişli olarak verilebilir. Bu vizeler belirli bir süre için geçerli olmakla birlikte süresi bittikten sonra kullanılmaz. Kanada turist vizesi geçerliliğini koruduğu sürece turizm amacıyla yapılan sonraki ziyaretlerde de kullanılabilir.

Kanada ziyaretçi vizesi ticaret ve turizm amaçları dışında da verilebilir. Altı aydan daha kısa dil kursu ya da eğitim programları için başvuru sahibi ziyaretçi vizesi alabilir. Halihazırda geçerli öğrenci izni bulunan öğrenciler veya geçerli çalışma izni bulunan çalışanlar ülkeye giriş için ihtiyaç duydukları vize şartı için Kanada ziyaretçi vizesi alabilir. Tıbbi seyahat düzenleyenler ya da transit geçmek isteyen yolcular da Kanada ziyaretçi vizesine ihtiyaç duyar.

Kanada’da yaşayan aile ferdi, akraba ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler de Kanada ziyaretçi vizesi başvurusu yapmak durumundadır. Başvuru sahibi ziyaret edeceği davetçiden bir davetiye sağlamalı ve ziyaret amacını davet mektubunda izah etmelidir.

Davetlinin Kanada’da sahip olduğu statü ve ziyaret amacı başvurunun değerlendirmesinde önemli bir rol oynar. Burada belirtmek gerekir ki Kanada vatandaşları ve daimi oturum hakkı sahipleri anne-baba ve büyük baba ve büyük annelerine ülkeye her bir girişte iki yıla kadar kalma hakkı veren süper vize başvurusu yapabilir.

 

kanada ziyaretçi vizesi, kanada turist vizesi, kanada vize başvurusu, kanada vize başvurusu için gerekli evraklar, levis hukuk

 

Kanada Ziyaretçi Vizesi Başvuru Koşulları

Kanada ziyaretçi vizesi başvuru süreçleri için öncelikle adaylar, bordo, yeşil, gri, siyah pasaport fark etmeksizin geçerli bir pasaporta sahip olmalıdır. Kanada göçmenlik mevzuatı kapsamında ziyaretçi vizesine başvuran kişi Kanada’ya seyahatinin sonunda ülkeden ayrılacağına dair göçmenlik memurunu ikna etmelidir. Bu çerçevede vize başvurusu belirli şart ve faktörler üzerinden değerlendirilir.

Başta Kanada olmak üzere tüm göçmenlik başvuru süreçleri hakkında destek almak için lütfen Lewis Hukuk ile iletişime geçiniz.

İlk olarak başvuru sahibi seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik durumunun olduğunu göstermelidir. Ekonomik durumu maaş bordrosu, tapu, hisse senedi gibi malvarlığına dair belgeler ve banka hesap hareketleri aynı zamanda başvuru sahibinin ekonomik olarak kendi ülkesinde oturmuş bir düzeninin olduğunu da göstermesi bakımından önem arz eder.

Kanada ve Türkiye’de sahip olunan aile bağları da ziyaretçi vizesinin değerlendirilmesindeki kıstaslardan biridir. Kanada ziyaretçi vizesi başvuru sahibinin daha önce yapmış olduğu yurtdışı seyahat geçmişi başvurusuna olumlu bir faktör olarak yansır. Son olarak başvuru sahibi seyahat amacını açık ve güçlü şekilde belgelendirmeli ve muğlak ya da belirsiz bir seyahat planı sunulmamalıdır. Bu noktada Kanada ziyaretçi ve turist vizesi için gerekli evraklar seyahat amacına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Başvuru sahibi seyahat amacına uygun vize başvuru belgelerini vize başvurusu anında sunmalıdır.

Kanada Ziyaretçi Vizesi Başvuru Süreci

Ziyaretçi vizesi başvurusu veya Kanada turist vizesi başvurusu tamamen internet üzerinden ya da başvuru belgelerinin fiziki olarak sunulması ile yapılabilir. Başvuru sahibi biyometrik vermek için göçmenlik kurumu tarafında yetkilendirilmiş aracı firmadan -Türkiye’de VFS Global– randevu almak zorundadır.

Bir defa verilen biyometrik 10 yıl geçerli olur. İnternet üzerinden yapılan başvurularda pasaport teslimi ancak vize onaylanması durumunda gerekir. Vizenin onaylanması ve pasaportun VFS Global’e teslimi üzerine Kanada Büyükelçiliği vize etiketini pasaporta basıp geri göndermektedir. Vize işlem süresi göçmenlik servisinin yoğunluğuna ve sunulan başvurudaki bilgi ve belgelerin teyit edilme hızı gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Güncel vize işlem süresi Göçmenlik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden kontrol edilebilir.

 

Kanada Yatırımcı Göçmenlik Başvurusu ve şartları
 

Kanada Ziyaretçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada ziyaretçi vizesi işlemleri, genel olarak başvuru tarihini müteakip iki hafta içerisinde sonuçlanır. Resmi tatil ve özellikle pandemi süreçleri göz önüne alındığında bu sürelerin uzama ihtimali söz konusu olabilir. Bu kapsamda planlanan ziyaretten en az bir veya iki ay öncesinde vize işlemlerini başlatmak gerekir.

Kanada konsolosluğu yoğunluğun önüne geçmek ve bir plan dahilinde işlemleri gerçekleştirmek için randevu sistemi ile vize başvurularını kabul etmektedir. Dolayısı ile vize randevu tarihi öncesinde bütün evrakların doğru ve eksiksiz hazırlanması önemlidir. Vize başvurularında mağduriyet yaşanmaması adına bu alanda profesyonel danışmanlık yapan Kanada göçmenlik bürosu ile çalışmak önemlidir.

Kanada Ziyaretçi Vizesi Geçerlilik Süresi

Kanada tek girişli turist vizesi 6 ay kadar geçerlidir. Kanada tek girişli vize almanız halinde, Kanada’dan çıktıktan sonra, ülkeye giriş yapmak için bir daha başvuru yapmanız gerekir. Kanada çok girişli vize ise, pasaport geçerlilik süresine göre değişiklik göstermekle beraber, en fazla 10 yıla kadar verilir. Fakat 10 yıl içerisinde, her bir ziyarette Kanada’da aralıksız olarak 6 aya kadar kalma hakkı verir.

Bazı şartlar dahilinde 6 aylık süreyi uzatmak için vize uzatma başvurunda bulunulabilir. Kanada’ya alınan çok girişli vize ile, ülkeden çıkış yapmanız durumunda, vize süresi dolmadan ülkeye tekrar giriş yapmak mümkündür. Yalnız ülkeye tekrar giriş için kullanılan vizenin vize veriliş amacına uygun kullanılmasına riayet edilmelidir. Mesela Kanada turist vizesi turizm amacı ile kullanılmalı, bu vize ile eğitim ya da çalışma amacı için ülkeye girilmemelidir.

Kanada göçmenlik konusunda tecrübeli avukat ekibimiz ile  uzman desteği veriyoruz. Ücretsiz danışmanlık için lütfen Lewis Hukuk resmi internet sitesini (lewishukuk.com) ziyaret ediniz.

Bir yorum

  • Büşra D.

    24 Kasım 2021 13:24

    Bu konuda sizle görüştüm. Tüm destekleriniz için sonsuz teşekkürler Kanada göçmenlik konusunda gözünüz kapalı destek alabileceğiniz bir yer. Teşekkürler.

    Cevapla

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.