info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

- Eğitim -Kanada’da Eğitim ve Kanada Eğitim İzni Başvurusu

26 Ağustos 20200

Kanada’da eğitim almak ve okumak için her yıl dünyanın dört bir yanından 400.000’den fazla uluslararası öğrenci Kanada’yı tercih etmektedir. Bu öğrencilerin ekseriyetini Hindistan, Çin, Güney Kore, Fransa, Vietnam, Brezilya, İran, Nijerya, ABD ve Japonya’dan gelenler oluşturmaktadır.

Kanada, dünyanın en büyük uluslararası öğrenci nüfuslarından birine sahiptir. Uluslararası öğrencilerin Kanada’da eğitim almayı tercih etmesinin birçok nedeni vardır.

Kanada eğitim kalitesi açısından küresel olarak dördüncü, kariyer hedeflerine ulaşmada ise sekizinci sırada yer alır. Ayrıca, dünyanın en eğitimli ülkeleri sıralamasında birinci sıradadır.

Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Derecelendirmeleri‘ne göre de beş Kanada üniversitesi 2018’de dünyanın en iyi üniversiteleri içinde ilk 100’e girmiştir. Ayrıca, dünyaca bilinen kültürel ve sosyal çeşitliliği ve hoşgörü değerleriyle, dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrencilere cazip bir ortam sunan Kanada, uluslararası eğitimin merkez üstlerinden biri olmuştur.

Bu bilgiler temelinde Kanada’da eğitim için atmanız gereken ilk adım bir Kanada eğitim izni almaktır.

Kanada öğrenci vizesi , kanada eğitim izni, Kanada öğrenci vizesi nedir nasıl alınır, öğrenci vizesi başvurusu

Kanada Eğitim İzni Nedir?

Kanada eğitim izni, yabancı uyruklu kişilerin Kanada’daki tanımlanmış öğrenim kurumlarında eğitim almalarına ve ülkede yasal olarak kalmalarına olanak sağlayan bir belgedir.

Dikkat edilmesi gereken husus Kanada eğitim izni bir vize değildir. Tek başına eğitim izni, Kanada’ya ilk giriş için yeterli değildir.

Kanada eğitim iznine ek olarak, vatandaşlığa bağlı turist vizesine veya elektronik seyahat yetkisine (eTA) de ihtiyaç vardır. Bununla beraber, Kanada eğitim izni başvurusu onaylanırsa, Kanada’da eğitim aldıktan sonra kalıcı olarak vize de alınabilir.

Kanada eğitim izinleri genellikle eğitim programının süresinden sonra 90 gün daha geçerlidir. Bu ek süre, Kanada’dan ayrılmak veya statünüzü uzatma başvurusu yapmak için verilmektedir.

Eğer dersleri eğitim izninizdeki tarihten önce bitiremezseniz, öğrenci olarak yasal konaklama süresinin uzatılması için ek bir başvuru yapılması gerekir. Eğer eğitiminizi erken bitirirseniz, eğitim izninde hangi günün yazdırıldığına bakılmaksızın eğitin izni, eğitimin tamamlandığı tarihten 90 gün sonra geçerliliğini yitirecektir.

Kanada göçmenlik alanında profesyonel danışmanlık hizmeti almak için Lewis Hukuk Bürosu resmi internet sitesi lewishukuk.com üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Tüm bunların yanında, tatil amaçlı veya aile ziyareti için eğitim devam ederken Kanada’dan ayrılmak mümkündür; ancak geri dönüldüğünde hala okula kayıtlı olunduğunu kanıtlamak gerekebileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca, vize veya elektronik seyahat izni de (eTA) Kanada’ya girmek için geçerli durumda olması gerekir.

Kanada eğitim izni hakkını kazanabilmek için, belirlenmiş bir öğrenim kurumuna kayıtlı olmak, eğitim ücretini, yaşam giderlerini ve geri dönüş ulaşım masraflarını karşılayabilecek finansal yeterliliğin olduğunu kanıtlamak gerekir. Başvuru şartlarının en kritik olanı, eğitim izni sona erdiğinde Kanada’dan ayrılma niyetinin gösterilmesidir.

İyi yapılandırılmış bir eğitim planı, Kanada eğitim izni başvurusu ’nun onaylanmasında bir hayli yararlı olacaktır.

Kanada Eğitim izni Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Kanada eğitim izni alabilmek için adaylar tarafından hazırlanması gereken bazı belgeler mevcuttur. Bu hususların en başında göçmenlik bürosunu eğitiminizin bitmesine müteakip bu ülkeden ayrılacağınıza ikna etmeniz gerekir. Tamamlamanız gereken diğer belgeler ise müteakip maddelerde sıralandığı gibidir.

  • Kanada’da eğitim maksatlı başvuruda bulunduğunuz kurumdan kabul belgesi.
  • Eğitim için başvuruda bulunduğunuz kurumun Kanada tarafından belirlenen Designated Learning Institutions (DLI) listesinde yer alıyor olması.
  • Kanad’ya gidiş nedeninizi açıklayan ve alacağınız eğitim hakkında ayrıntılı bilgi veren niyet mektubu.
  • Geçerlilik süresinin domasına 1 yıldan uzun süre olan bir pasaport.
  • Kanada’da sizin veya gelecekse yakınarınızın bu ülkede eğitim süreci boyunca geçimini sağlayacak birikime sahip olduğunuzu gösteren belge.
  • Adli sicil kaydı
  • Sağlık raporu

Kanada’da Eğitim İzni Başvurusu Kapsamına Aile Üyesi Eklenebilir mi?

Kanada’da eğitim başvurusu kapsamına başvuru sahibine eşlik edecek birinci derecede aile üyelerini eklemek mümkündür. Buna ek olarak eş, eğitim süreci boyunca Kanada çalışma izni almaya ehildir ve reşit olmayan çocuklar Kanada’daki ilk ve orta dereceli okullarda ücretsiz öğrenim görebilirler.

lewis hukuk law, kanada göçmenlik , immigration to Canada , kanada vize başvurusu, kanada da şirket kurmak, kanada'ya göçmenlik, hukuk bürosu, göçmenlik başvurusu, göçmenlik hukuku, göçmenlik avukatı

Kanada’da Kalmak İçin Mezuniyetten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Önceden de değinildiği gibi, eğitim izinleri mezuniyeti müteakip 90 gün içerisinde sona erer. Bu süreç içerisinde Kanada’daki statüyü kaybetmemek için eğitim iznini uzatmak veya koşullarınızı farklı bir şekilde değiştirmek ancak yeni bir başvuru ile mümkündür.

Eğitimin başarılı şekilde bitirilmesi üzerine okul ve eğitim süresine bağlı olarak, Kanada eğitim izni sahibi en fazla üç yıl süreyle verilebilen Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni alabilme hakkına sahiptir.

Bu özel program, uygun öğrencilerin Kanada’da iş deneyimi kazanabilmeleri için açık bir çalışma izni almalarını sağlamaktadır.

Daha sonra, edinilen iş tecrübesi ile, Kanada Tecrübesi Sınıfı veya şartları sağlanan bir Eyalet Programı altında, Kanada’da daimi oturum izni başvurusu yapılabilir ve vatandaşlığa bu yoldan gidilebilir.

 

Kanada Eğitim İzni Süreçlerinde Avukat  Desteği

Yasal olarak Kanada eğitim izni başvurusu için temsilciye ihtiyaç duyulmaz. Bununla beraber, yanlış beyanda bulunmayı önlemek ve gelecekteki Kanada göçmenlik başvuru süreçlerini sorunsuz atlatabilmek için, eğitim izni başvurusunu Kanada hukuku alanında tecrübeli hukuk avukatı ile yapmak önemlidir.

Kanada göçmenlik başvurusu, Göçmenlik, Mülteciler ve Kanada Vatandaşlığı Kurumu (IRCC) tarafından işlenmektedir. Gerek elektronik gerek fiziksel olarak yapılan başvurular akabinde, IRCC başvuru sahibinin tüm bilgi ve başvuru belgelerinin saklandığı bir profil açmaktadır.

Başvuru sahibinin bilgi ve belgeleri evrensel müşteri numarası (UCI-Universal Client ID) altında toplanmaktadır. Her göçmenlik başvurusu ve Kanada vatandaşlık başvurusu aşamalarında çapraz olarak kontrol edilmektedir.

Başvuru paketinde ve sistemde saklanan verilerde bir tutarsızlık olduğunda, başvuru sahibinden bir açıklama yapması istenebilir veya başvuru doğrudan reddedilebilir.

Bu tutarsızlıklar daha sonra Kanada’ya göç için ciddi sorunlara dönüşebilir. IRCC ayrıca yanlış beyanın ciddiyetine bağlı olarak daha önce verilen bir izni veya statüyü iptal etme hakkına sahiptir.

Diğer birçok göçmenlik başvurusu aşamalarında olduğu gibi, Kanada eğitim izni başvurusu aşamalarında da yardıma ihtiyaç duyulabilecek bazı püf noktalar bulunmaktadır. Deneyimli bir Kanada göçmenlik avukatı, kabul alma şansınızı artırmanın yanı sıra başvuru sahibinin koşullarına göre stratejik olarak en doğru başvuruyu hazırlamada yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni bir öğrenciye sadece bir kez verilebildiği ve doğrudan Kanada’da eğitim almaya bağlı olduğu için, ilk eğitim izni başvurusu konusunda alınacak hukuki destek gelecekteki çalışma izni başvurusu için de önem arz eder.

Kanada göçmenlik ve eğitim izni konusunda uzman desteği alabileceğiniz hukuk danışmanlık bürosu Lewis Hukuk ’a lewishukuk.com sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.