info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

- Göçmenlik -Kanada’ya Göçmenlik Hakkında Merak Edilenler

22 Ağustos 20200

Kanada’ya göçmenlik dünya genelinde göçmenlik başvurusu alanında en çok araştırılan konuların başında gelir.

Kanada, dünya genelinde göçmen ülkesi olması yönüyle ve göçmenleri topluma insicamla ayak uydurmasındaki başarısıyla bilinenen bir ülkedir. Kanada’nın insancıl ve yardım amaçlı göçmen kabul etme politikasının bir ölçüde gölgesinde kalan ise ekonomik temelli göçmenliğe verdiği değerdir.

Şu kadar ki, genel bilinenin aksine ülkeye kabul edilen toplam göçmenlerin ezici çoğunluğu ekonomik temelli göçmenlik yolları ile gelmiştir.

1867 Kanada Anayasası 95. maddesi Göçmenlik Hukuku konularına dair düzenleme yapma gücünü hem Eyalet Hükümetleri’ne hem de Federal Hükümet’e birlikte kullanmak üzere vermiştir.

Federal Hükümet milli göçmenlik politikalarını belirlerken, her Eyalet kendi toprağına yerleşecek göçmenlerle ilgili kanun yapma gücünü korumuştur. Ortak yetkinin kullanımı hem Eyalet düzeyinde hem de Federal düzeyde çeşitli göçmenlik programları doğuşuna neden olmuştur.

Ekonomik temelli Kanada göçmenlik programları iki ana kritere göre alt gruba ayrılabilir: nitelikli iş gücü ve Kanada’ya göçmenlik ile sunulan ekonomik katkı.

Nitelikli iş gücü; yaş, eğitim seviyesi, iş tecrübesi, dil seviyesi ve yeteneklerin Kanada iş piyasasına aktarılabilirliği üzerinden değerlendirilirken, ekonomik katkı kategorisi yatırımcının yapacağı yatırım miktarına, istihdam vaadine ve yatırımcının kişisel faktörlerine göre sonuçlandırılmaktadır.

Kanada’ya göçmenlik geçici oturum ve daimi oturum kategorilerine ayrılabilir. Eğitim İzni ve Çalışma İzni sahibi kişiler Kanada’da geçici oturum iznine tabidir.

Express Entry, Aile Sponsorluğu ile çeşitli eyalet programları ise doğrudan daimi oturum hakkını alabilme imkanı sunmaktadır.

Bu iki kategori dışında, Eyalet Yatırım Programları ve Start-up başvuruları adaylara öncelikle geçici oturum hakkı tanıyıp, performans anlaşmasının şartlarını yerine getirmeleri halinde daimi oturum iznini tanımaktadır. Bazı Kanada göçmenlik yolları ana hatlarıyla şöyledir:

 

Eğitim İzni

Kanada’da 6 aydan fazla eğitim almak isteyen adayların, tanımlı eğitim kurumlarından kabul belgesi ile eğitim izni başvurusu yapması gerekir. Yaşam ve eğitim masraflarını karşılayacak fonu bulunan adaylar eğitim izni alabilirler.

Tam zamanlı kayıt yapılan kolej ya da üniversite programını başarılı şekilde bitiren eğitim izni sahibi, programın süresine bağlı olarak eğitim sonrası belli bir süre çalışma iznine hak kazanabilmektedir.

Bu profildeki bir aday için, Kanada eğitim ve çalışma geçmişi ile ülke içinde yapılacak Express Entry ya da uygun bir Eyalet Programı başvurusu ile daimi oturum elde etmek kolaylaşmaktadır.

Çalışma İzni (ICT ve LMIA)

ICT ve LMIA, NAFTA gibi Kanada’nın bölgesel ve uluslararası anlaşmalarının kapsamı dışında kalan yabancı iş gücüne tanınan iki ana çalışma izni başvurusunu oluşturur.

ICT (Intra-Company Transferee), Kanada’da bağlı şirketi bulunan çok uluslu şirketlerin uluslararası çalışan transferine imkan sağlayan bir başvuru modelidir.

LMIA (Labour Market Impact Assessment) başvurusunda yabancı iş gücünün Kanada iş gücüne ve ekonomisine etkisi üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır.

Çalışma izni sahibi kazanacağı Kanada iş deneyimi ile Express Entry ya da şartlarını sağladığı bir Eyalet Programı ile daimi oturuma geçiş yapabilecektir.

 

kanada'ya göçmenlik, kanada göçmenlik, kanada göçmenlik başvurusu, lewis hukuk

 

Kanada’ya Göçmenlik ve Express Entry

Express Entry istatistiksel olarak Kanada’ya göçmenlik için en çok kullanılan programdır.

Federal Hükümetin inisiyatifinde olan programda adaylar yaş, eğitim seviyesi, dil yeterliliği, iş tecrübesi gibi nitelikleri dikkate alınarak yapılan objektif bir puanlama sistemine göre seçilir.

Kanada’da eğitim geçmişi, iş tecrübesi, daimi oturum sahibi aile ferdi bulunması, ve Eyalet Programlarından alınan adaylıklar ek puan getirebilmektedir. Express entry sisteminde periyodik olarak yapılan kuralarda taban puanın üzerinde kalan adaylar Kanada’ya daimi oturum başvurusu yapmak için davet almaktadır.

 

Aile Sponsorluğu

Aile sponsorluğu kategorisinde daimi Kanada oturum izni sahibi ya da Kanada vatandaşları eşlerine ya da bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına sponsor olup Kanada’ya getirebilirler.

Sponsor olacak kişinin kardeş, amca, dayı, teyze, hala gibi akrabaları da aile sponsorluğu ile bazı şartlara uydukları takdirde daimi oturuma başvurabilirler. Anne-baba, büyük anne-baba sponsorluğu bazı şartlar dahilinde mümkün olduğu gibi, bu grup aile üyeleri süper vize imkanıyla tek ziyarette iki yıla kadar toplamda ise çoklu giriş-çıkış ile 10 yıla kadar Kanada’da kalabilirler.

Süper vize imkanından faydalanmak için hazırlamanız gereken bazı belgeler söz konusudur;

  • Öncelikle Kanada’da ikametgah eden çocuk veya toruna ait davet mektubu
  • Davette bulunan çocuk veya torunun LICO seviyesini karşıladığına dair resmi belge
  • Davet alan kişilerin akraba olduğunu kanıtlayan belge
  • Kanada’da oturan çocuk veya torunun sigorta şirketinden en az bir yıl sağlık sigortasına sahip oduğunu gösteren belge.

 

Eyalet Yatırım Programları ve Start-up

Eyalet Yatırım Programları eyalete belirli bir miktarda yatırım yapma ve istihdam yaratma sözü veren yatırımcılara daimi oturum hakkının önünü açmaktadır. İlgili eyalet programının ön şartlarını sağlayan yatırımcılar çalışma izni almaktadır.

Bir sonraki aşamada ise eyalet hükümeti ile yaptıkları performans anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi üzerine ise yatırımcılara ve aile fertlerine daimi oturum başvurusu için adaylık sertifikası verilmektedir.

Kanada Start-up’lar için özel göçmenlik programı tasarlamıştır. Start-up programına ana yatırımcıdan, girişim sermayesi fonundan veya iş geliştirme merkezinden destek mektubu ile başvuru yapılabilir.

Kanada Start up vizesi başvuru şartları arasında minimum sermaye taahhüdü gerekmektedir. Dil yeterliliği de startup vizesi başvurusu için gerekli kriterlerden birini oluşturmaktadır. Start-up başvuru yolu da adaylara önce çalışma izni vermekte sonrasında daimi oturuma başvuruya geçiş mümkün olmaktadır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada göçmenlik başvurusu express entry sistemi sayesinde internet üzerinden online olarak rahatlıkla yapılabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus sizin şartlarınıza ve niteliğinize uygun göçmenlik programı seçilerek başvuru yapılmasıdır.

Express Entry sistemi Kanada göçmenlik başvurularının değerlendirilmesi için Kanada Göçmenlik Merkezi tarafından uygulamaya sokulmuştur. Bu sistem,  başvuruda bulunacak adayları temelde nitelik, dil bilgisi, iş tecrübesi, eğitim seviyesi vb. alanlarda puanlamaya tabi tutarak adaylar arasında bir öncelik sırası belirler.

Express entry sistemi içerisinde  işverenlerin de bulunduğu, farklı alanlarda iş ilanları paylaşabildiği ve söz konusu ilanlar kapsamında uygun adaylara ulaşmayı olanaklı hale getiren dinamik bir sistemdir. Dolayısı ile bu sistem iş istihdamının yüksek olduğu alanlarda uygun adayların başvurularının kabul edilmesini olanaklı hale getirir. Kanada Express Entry sistemi ile dünyanın farklı ülkelerinden adayların başvuru süreçleri hızlı bir şekilde sonuçlandırılır.

Kanada’ya göçmenlik konusunda uzman desteği alabileceğiniz Lewis Hukuk danışmanlık bürosuna lewishukuk.com sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.