info@lewishukuk.com
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1

Takip Edin:

Uyuşmazlık Çözümü

Hukuki uyuşmazlık çözümü konusunda uzman desteği almak için Lewis hukuk bürosu ile irtibata geçebilirsiniz.

Hukuki Uyuşmazlık Nedir?

Hukuki uyuşmazlık, hukuk düzenince korunan hakların menfaat ihlaline uğraması sonucu dengenin bozulması olarak tanımlanabilir. Toplum düzeninin sağlanması için bu dengenin korunması önemlidir. Menfaat dengesi, uyuşmazlık çözümü ile yeniden kurulmaya çalışılır.

İnsanlar arasındaki etkileşim arttıkça ekonomik ve sosyal ilişkiler çeşitlilik gösterir. Hızlı değişim sonucu, iletişimde yaşanan aksaklıklar uyuşmazlıkları da beraberinde getirir. Yargı yükünün artması nedeniyle uyuşmazlık çözümü için çeşitli arayışlar başlamıştır. Hukuki uyuşmazlık çözümü bütün bu olumsuzlukları azaltmak için kullanılan hukuksal yöntemlerdir.

Hukuki Uyuşmazlık Çözümü ve diğer hukuk alanlarında hizmet almak için lütfen https://lewishukuk.com/ ile iletişime geçiniz.


Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar her dönem hukuki uyuşmazlık çözümü için yöntemler geliştirilmiştir. Bir anlaşmazlık çıktığında başvurulacak ilk yol olarak yargı akla gelir. Ancak yargının artan iş yükü, kararların uzun süreler sonucu verilmesi gibi nedenler dolayısı ile taraflar arasındaki uyuşmazlık çözümü yöntemlerine karar verilmesi gerekir. Bütün bu süreçlerde hukuk desteği alarak en uygun yöntem için adım atılmalıdır.

Uyuşmazlık çözüm yöntemleri, yargılama yaparak ve yargılama yapılmadan olmak üzere iki çeşittir. Yargı yolu ile uyuşmazlık yolu tercih edilecekse devlet yargısı yani mahkemeler ve tahkim yargısı olarak iki seçeneğe sahiptir. Taraflar yargılama olmadan uyuşmazlık çözümü yapmak istediğinde ise doğrudan taraflar arası anlaşma sağlanarak veya arabulucu, uzlaştırıcı aracılığı ile uyuşmazlıkları çözebilir.

Dava yolu tercih edilmediğinde alternatif çözümler taraflar arası uyuşmazlık çözümü için kullanılan yöntemler vardır.


Alternatif Uyuşmazlık Çözümü

Alternatif uyuşmazlık çözümü taraflar arasındaki uyuşmazlığı çözmek için bağımsız üçüncü bir kişinin iletişimi sağladığı veya aralarında çözmelerine yardımcı olduğu, gönüllülük esası içinde yargı yoluna alternatif olan çözüm yollarının bütünüdür.

En yaygın alternatif uyuşmazlık çözümü yöntemleri şu şekildedir:

Arabuluculuk

Arabuluculuk, uyuşmazlık içindeki tarafların müzakere amacıyla bir araya getirmek ve kendi çözümlerini üretmelerini sağlamak için uzmanlık eğitimi almış kişi tarafından iletişimi sağlayan üçüncü kişi katılımıyla yürütülen uyuşmazlık çözümü yöntemidir.

Müzakere

Hukuk Avukatlarının sıkça başvurduğu, müzakere yöntemi tarafların tahkim ya da yargı yoluna başvurmadan önce uyuşmazlıkları gidermek için doğrudan ya da dolaylı olarak iletişim kurmak suretiyle karar verme sürecidir.

Uzlaştırma

Uzlaştırma yöntemi, taraflar arasındaki uyuşmazlığı dostane bir şekilde çözmek için uzlaştırıcı tarafından kendi çözümlerini geliştirmeye teşvik eden yöntemdir. Uzlaştırıcı, taraflarla görüşür, öneri götürür, uzlaşma görüşmelerine katılır, uzlaşılamayan noktalar için tarafların önerisini alır.

Arabuluculuk-Tahkim

Arabuluculuk yönteminin tahkimle tamamlandığı karma bir uyuşmazlık çözümü yöntemidir. Arabuluculuk başarısız olması durumunda yargı yoluna başvurmadan tahkim ile uyuşmazlığı çözme yöntemidir.

Alternatif uyuşmazlık çözümleri dava yolunu kapsamayan yapısal bir süreçtir. Tarafsız üçüncü bir kişinin varlığını içerir. Üçüncü taraf diğer iki tarafı yönlendiren ya da uyuşmazlık ile ilgili karar alan durumundadır.

Kanada göçmenlik hukuk işlemleri alanında profesyonel hizmet almak için https://lewishukuk.com/ sitesi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Lewis Hukuk ile iletişime geçin

istanbul-barosu-logo-lewis-hukuk
law-society-logo-lewis-hukuk
Lewis-Hukuk, istanbul göçmenlik hukuk bürosu,
150 Carlton Street, #100 Toronto, ON M5A 2K1
+90 532 355 8333
info@lewishukuk.com

Bizi takip edin:

ÜCRETSİZ DANIŞMA

Lewis Hukuk internet sitesinde yayınlanan bilgi ve belgeler genel bilgi amaçlıdır.

Copyright © 2020 Lewis Hukuk.
Tüm Hakları Saklıdır.